Haber

BAHAR GRUP’un “Hindi Lezzetlerini” Tattılar ve Ödüllendirdiler

İşte İNOVASYON, İşte LEZZET, İşte ÖDÜL

Akdeniz’in incisi Antalya’dan, kanatlı et sektöründe ulusal ve uluslararası bazda hindi eti üretimi ve gurme lezzetleriyle gıda tüketimi alanında hizmet veren Bahar Grubun, iTQi dalında 3 ürününe altın yıldız kazandırması beni heyecanlandı.
Bahar Hindi Antrikot Dilimli ürününe 2 altın yıldız, Bahar Kebap Bergamotlu ve Bahar Mergez ürününe ise bir altın yıldız alarak toplamda markasına 4 altın yıldız kazandırdı. Kuruluşun değerli ve dinamik yönetim kurulu üyesi Berkay Bahar’ın beni telefonla arayarak, iş yoğunluğu dolayısıyla yetişemeyecekleri “Ödül Seremonisinde” kendilerini temsil etmemi istemeleri, vekaleten de olsa böyle bir onuru yaşamış olmaktan mutluluk duydum. Ayrıca, bu kuruluşun sevgili ülkem Türkiye’den ve de Akdeniz’in bağrından çıkmış olmasının, yıllardır hizmet verdiği gıda sektörümüz açısından önemli bir haber olacağı inancıyla siz değerli okuyucularımızla paylaşmak istedim. Belçika’nın Başkenti Brüksel’de düzenlenen ödül töreninden döndüm ve hemen “Bahar Grup” markasını ülkemize kazandıran şirketin yönetimini aradım. Beni Antalya’ya davet ettiler, fabrikalarında ağırladılar. Önce üst düzey yöneticiler tarafından bilgilendirildim sonra fabrikayı gezdim. Ardından “Bahar Akademi” adı altında kurmuş oldukları AR-GE Mutfaklarında gurme ürün lezzetlerini tattım. Lezzetini ve kalitesini dünyanın tanıdığı ve ödüllendirdiği, ancak büyük bir tevazu içinde; sadece işlerini en iyi şekilde yapmaya odaklanmış “En Önemli Sermayemiz İnsan Kıymetlerimiz” felsefesiyle çalışan çok değerli bu girişimci ve yenilikçi Akdeniz insanlarını tanıdım. Ülkem ve Gıda Sektörü adına gurur duydum.
Bahar Grup’un Yön. Kur. Üyesi Berkay Bahar’ı ziyaret ettiğimde kendisine çok fazla soru sormayacağımı ve sadece bir ricada bulunacağımı belirttim. Dünya’da bizden daha güçlü hindi eti üretimi yapan ve güçlü markalar varken, bu başarıyı nasıl yakaladıklarını merak ettim. Çünkü tek bir ürünleri altın yıldız almamıştı… 3 ürününe birden altın yıldız kazandırmıştı.
Berkay Bahar anlattı ben dinledim. Orada gördüm ki genç ve dinamik bir yönetim anlayışı ile azmin, inancın ve çalışmanın eseri idi bu “BAHAR” markası. Şimdi ise gelişmiş, tanınmış ve dünyaya açılarak ödüllendirilmiş örnek bir “MARKA Hikâyesi” oldu.
Bahar Grup 1969 yılından bu yana mutfağında sağlıkla birlikte lezzet arayan tüketiciler için üretim yapıyor. Türkiye’nin Hindi Markası olan Bahar, Antalya’nın ilk Entegre Tesis olma özelliğine sahip. Kanatlı et sektöründe Türkiye’de hindi eti, köfte gurubu, kaplanmış ürünler, şarküteri ürünleri ve döner ürün üretimi ile ülke ekonomisine de katkı sağlıyor.
AR-GE YATIRIMLARI İLE PAZAR PAYINI BÜYÜTTÜ
Antalya Organize Sanayi Bölgesi’nde, Ar-Ge Mutfağı, Genel Müdürlük idari ofisleri ve entegre tesisleri bulunan kuruluş, Türkiye’de Hindi eti üreten ilk 5 entegre tesis arasında yer alıyor. Fabrika 30 Bin m2 üzerinde, 12 Bin m2’si kapalı alana sahip olup, 21 adet hindi çiftliği bulunmakta. Pazar payının büyümesi ise, Ar-Ge yatırımları ile gerçekleşiyor.
Bahar Grup Yön. Kur. Üyesi Berkay Bahar, Türkiye’de yıllık kişi başı hindi eti tüketiminin 630 gr olduğunu, bu rakamların Amerika ve Avrupa Birliği Ülkeleri ile karşılaştırıldığında çok düşük kaldığını vurguladı. Bahar “Ar-Ge yatırımları ile pazar payını arttırıyoruz. Aylık ortalama 55 Bin hindi kesimi gerçekleştiriyoruz. Bugün baktığımızda ciromuzun yüzde 40’ını inovatif ürünler karşılıyor. Her sene pazardaki konumumuzu daha da güçlendiriyoruz. ‘Hindi eti gurme ürün’ lezzetlerinde Türkiye’de zirveyi yakaladık. İç ve dış pazarların perakende ve EDT alanlarında iddiamız oldukça yüksek. İstikrarlı duruşumuz, üretim kalitesinden ödün vermememiz, politikalarımız ve marka anlamında yapmış olduğumuz yatırımlar, bu sürede dünya markaları arasına girmemizi sağladı” dedi.
BAHAR AKADEMİ MUTFAĞI GASTRONOMİ ATAĞINDA
Bahar Grup bünyesine dâhil ettiği gastronomi alanının gelişimine ivme kazandırmayı amaçlıyor. Antalya ve Dünya’nın her yerinden otel genel müdürleri ve aşçılarına, ev dışı tüketim derneklerini ağırlayarak gurme ürün lezzetlerini sunarak ev sahipliği yapıyor. Akademinin gastronomi mutfağında, turizm işletmelerinde hazırlanan ürünlerin geliştirilmesi amacı ile şeflerin koçluk yaptığı sunumlarda özel ürünler geliştirilerek sunuluyor.
Akademi mutfağında farklı gurme ürünler ve lezzetler üretilerek, gastronomi alanında da ilerlemeler sağlanıyor. Burada da bir ilke imza atıyor Bahar Grup. Çünkü hiçbir üretici firmanın bu şekilde dizayn edilmiş bir mutfağı yok ve tüketicileri ağırlayamıyor. Turizmin başkenti Antalya da gıda ve turizm sektörünün uluslararası pazara açılan bir kapı olduğunu vurgulayan Bahar ise “Biz ortak akılı seviyoruz. Üreten, düşünen, çalışan bir nesiliz. Bu sebeple Ar-Ge ve inovasyon çalışmaları bizim için çok önemli. Turizm sektörü aşçılarıyla koordineli olarak yeni ürünler yaratmayı ve geliştirmeyi hedefliyoruz” diye konuştu. EN FAZLA “GURME HİNDİ ETİ” ÜRETEN KURULUŞ Ülkemizde geleneksel lezzetleri sofralarda buluşturan, kültürümüze yeni alışkanlıklar getiren Bahar Grup, sıradan hindi eti anlayışını tamamıyla yıkacak gurme lezzetler üretiyor. Ürünlerinin yüksek damak zevklerine hitap ettiğinin altını çizen Bahar “Ülkemizin en fazla gurme hindi lezzetlerini üreten markasıyız. Hindi Antrikot Dilimli, Antrikot Kuşbaşı gibi 3 dakikada pişen etlerimizi ülkemizde ilk kez Bahar kalitesiyle ürettik. Mergez, Barbecue Wings, Hindi Karışık Butlu Döner, Bahar Kebap Bergamotlu, Bahar Kebap Ispanaklı & Peynirli, Golden Köfte Grubu gibi, gurme lezzetlerimizi hayatımıza sokmayı başardık. Bahar Grup olarak insan sağlığına büyük önem veriyoruz. Sağlıklı nesiller için yeni, kaliteli ve doğal ürünler geliştiriyoruz. Bahar’ın can damarı niteliğindeki sahip olduğumuz güçlü Ar-Ge alt yapımız ile toplumun değişen tüketim alışkanlıklarını gözlemliyor, gelecekte sağlıklı yaşam kavramının önem kazanacağını öngörüyor ve bu konuda sektörümüze öncülük ediyoruz. Türkiye’de ilk defa bizim öncülüğümüzde üretilen Hindi Antrikot Dilimli gibi birçok ürünümüzün reçetesini firmalar araştırıyor. Ama biz özel prospektüslerimizle satışa sunulan bu ürünlerimizi sağlıklı beslenmeyi teşvik ederek, kaliteli yaşama yardımcı olmasını istiyoruz. Tüketicilerimizden gelen geri dönüşümler ise doğru yolda olduğumuzu gösteriyor” dedi.
HEDEF HER DAİM YENİ ÜRÜN YARATMAK VE GELİŞTİRMEK
Hedeflerinin farklı gurme ürünler ve farklı lezzetler üreterek yol almak olduğunu ifade eden Bahar “2019 yılında, ürün gamımızda sunacağımız ürünlerimizin şu anda hazır. Son kontrollerini yapıyoruz. Önce ürettiğimiz ürünü kendimiz ve çalışanlarımız ile tadımını gerçekleştiriyoruz. Eğer içlerinden 3 kişi örneğin tuzunu çok bulursa, görüntüsünü beğenmez ise hemen ürünü düzenlemeye alıyoruz. Bizim mottomuz her zaman, kalite ve insan sağlığıdır. Sektörde ilklere imza atmaya ve büyümeye de devam edeceğiz. Bahar kuruluşundan bu yana yalnızca maddi kazançlar elde etmeyi değil, aynı zamanda insanlığa hizmet etmeyi de bir görev olarak bilmiştir. Üretim felsefemiz ise, daima kaliteli ve sağlıklı ürünleri tüketici ile buluşturmaktır. Markalaşma için yaptığımız yatırımlar ise bizi dünya markaları arasına taşımıştır. Dünya’da hindi eti sektöründe Bahar markası imajını daha da genişleterek bu sayede hem şehrimize, hem de ülkemizin ihracatına ve tanıtımına katkıda bulunmayı hedefliyoruz” diyerek sözlerini tamamlayan Berkay Bahar’a, sohbetimiz esnasında Grup’un kurucuları, Ali ve Berkay’ın babaları İbrahim Bahar ile de tanıştım. Birlikte ziyaret ettiğimiz Bahar Akademinin şefi Metin ustamın hazırladığı nefis ve leziz hindi etlerini bende tattım ve o anda tiryakisi oldum diyebilirim. Bundan sonra İstanbul’daki marketlerde birde “ANTBAHAR Hindi Ürünleri” arayışımız başlayacak. Bu arada belirtmekte fayda görüyorum; Bahar Grup HELAL SERTİFİKASI başta olmak üzere, ISO 9001 KALİTE YÖNETİM SİSTEMİ, ISO 22000 GIDA GÜVENLİĞİ YÖNETİM SİSTEMİ, BRC FOOD GIDA GÜVENLİK SİSTEMİ gibi önemli belgelere de sahip bulunmakta. Sağlıklı, kaliteli ve lezzetli Hindi Etlerimiz Japonya ve Orta doğu ülkelerinde beğenilerek tüketilmektedir. Bu onuru Ülkemize yaşatan Bahar Ailesinin tüm fertlerini, çalışanlarını kutluyor, yönetiminde bulunduğum Lezzet Dernekleri Federasyonum ve SABAH Lezzetin Sesi Gazetemiz adına başarılarının devamını diliyor, önümüzdeki yıllarda ise,bu ürünlerin devamında CRYSTAL bekliyorum.

Related Articles

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close