Köşe Yazıları

Balık mutfağı üzerine

Balığı mümkün olduğunca ızgara, fırın ve buğulama tüketmenizi öneririm. Kalkan balığının bile en lezzetli pişimi ızgaradır. Tavada yağlar yüksek ısıda kimyasal tepkimelere uğrar. Balığı saklama usullerini de bilmiyoruz. Tuzlama, turşu, lakerda, kurutma (çiroz) gibi usuller kullanılarak 12 ay boyunca bu kıymetli proteinden ayrı kalmamak, fındıkların dibine atmamak gerekir.
ÇİFTLİK BALIKLARI
Avrupa’da ve Amerika’da kapış kapış giden, Türkiye’den ihraç çiftlik balıkları, fiyatların astronomik rakamlara erişmesine en büyük etken. Doğal yemlerle beslenen balıkları tüketmemizde hiçbir sıkıntı yok.
BALIĞA LİMON SIKILIR MI?
Yumuşak dokulu balığa sert sitrik asidi sıkmak bence katliamdır. O kadar limon aşığıysanız salata ile eşleştirin. Ama balığın do- kusunu ve tadını bozmayın. Ama yine de özgürlüğünüzü kısıtlamayalım. Dünyanın hiçbir yerinde insanların damak zevklerini kısıtlayan bir kural olamaz. Canınız nasıl istiyorsa öyle tüketin.
TAZE BALIK NASIL ANLAŞILIR
“İnsanın iyisi sözünden, balığın iyisi gözünden anlaşılır” sözü boşuna söylenmemiş. Taze balık kontrolüne ilk önce gözden başlamalı. Gözleri donuk olmamalı, çakmak çakmak size bakar gibi canlı olmalı. Derisiyle parmak testi yapmak ikinci aşamadır. Parmağınızı bastırdığınızda balığın derisi hızla geri geliyorsa taze olduğu anlaşılır, ağır ağır yerine geliyorsa balık bayattır. Pulları üzerinden dökülmemiş olmalıdır.
Yüzgeçlerinin yıpranmamış, kırılmamış olması da diğer önemli bir faktördür. Solungaçları nemli ve kırmızı olmalıdır. Büyük balıklarda maliyet yüksek olduğu için ziyan etmek istemeyen ve iyi niyetli olmayan satıcılar özel boyalarla solungaçları boyayabiliyor!
Balığın balık gibi kokması şart değil. Taptaze balık ve kabuklu deniz ürünleri sudan çıktıktan birkaç saat sonra bile gerçekten kokusuzdurlar. Biraz serin “deniz esintisi” olabilir ama kesinlikle nahoş bir koku değildir bu. Deniz ürünleri ancak bozulmaya başladığında kokar ve diğer et çeşitlerinden daha hızlı bozulur.
Bol balıklı ve sağlıklı günler diliyorum…

Related Articles

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close