Köşe Yazıları

Empati ve dayanışma ayı

11 ayın sultanı Ramazan…

İftar sofralarının, olumlu düşüncenin, sabrın, birlik olmanın, empati ve dayanışmanın ayı Ramazan.
İş hayatı ile birlikte yoğun tempo, stresli geçen 11 ay sonrasında Ramazan ile 1 ay hem fiziksel hem zihinsel değişim yaşıyoruz. Bu ay konuştuğum herkes oruç ile dinginlik, sakinlik ve arınma içerisinde olduğunu hissettiğini belirtiyor. Süreci birlikte gözden geçirelim:
Sahura kalkarak ve niyet ederek oruca başlıyoruz, bu şekilde süreci olumlama ve bedenimizi disipline ederek başlatıyoruz. Gün içerisinde su kaybını ve hissedilen yorgunluğu azaltmak için ise enerjimizi yönetiyoruz, planlama yapıyoruz, herhangi bir aktivite veya davranışta bulunmadan önce zihnimizde tartıyoruz, yani daha bilinçli davranıyoruz. Fizyolojik ihtiyaçlarımıza, olumsuz düşüncelerimize karşı koyarak, dayanma ve sabır gücümüzü artırıyor, dürtü kontrolü ve iradeli davranış sergiliyoruz. İftarda ise orucumuzu şükran duyarak, sahip olduklarımızın kıymetini bir daha görerek, farkında olarak açıyoruz. Bu da toplumumuzdaki diğer kişilerin halinden anlama yani empati becerimizin güçlenmesine katkı sağlıyor. Oruç tutan tutmayana, tutmayan tutana saygı duyuyor. Maddiyatı daha güçlü olanlar, yoksullara yardım ediyor. Büyük iftar sofraları, iftar çadırları kuruluyor; aileler, akrabalar, arkadaşlar bir araya geliyor. Birlikte sofra hazırlama, yemekleri paylaşma, aile içi iletişimin, dayanışmanın arttığı sıcak bir ortam oluşuyor.
Hem beden, hem zihin, hem de ruhsal olarak olumluya odaklı bir hal içerisinde oluyoruz. Kontrollü davranış, olumlu düşünce şekli, paylaşım, empati ve duyarlılık hakimiyetini sürdürüyor. Üstelik bu 30 gün boyunca sürüyor. Psikolojide 21 gün kuralını biliyor olabilirsiniz; alışkanlıklar 20 günde oluşuyor, yeni bir alışkanlık edinmek isterseniz, bunu 20 gün tekrarladığınızda zihninize ve bedeninize 21. günde kalıcı olarak yerleşiyor. Olumlu odaklı beden, zihin ve ruh hali için ise bizim 21 gün değil 30 gün süremiz var. Her Ramazan bizler için, daha mutlu, sağlıklı ve olumlu bir yaşam için bir şans aslında. Herkese güzel,

Related Articles

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Check Also

Close
Close