HaberRöportaj

İSTANBUL KOKULU MUTFAKLAR

32 Muhteşem Kadın,Farklı Mutfaklar, Farklı Hayatlar:

Gerek kendi lezzet durağı Mezedaki’de, gerekse de pek çok özel enstitü, üniversite ve atölyede İstanbul Rum Mutfağını yaşatan, dersler ve kurslar veren Meri Çevik Simyonidis’in yeni kitabı İstanbul Kokulu Mutfaklar okuyucularıyla buluştu. Yayınladığı mutfak kültürü kitaplarıyla tanınan Meri Çevik Simyonidis’in alanında ilk olan bir araştırmaya imza atarak, mesleklerinin önde gelen isimlerinden 32 kadınla yaptığı röportajlarla hazırladığı yeni kitabı İstanbul Kokulu Mutfaklar raflarda yerini aldı. Okuyucularını farklı kültürler ve unutulmaz lezzetler arasında bir yolcu- luğa çıkaran kitap, İstanbul tarihine ve sosyolojisine evlerin en özel, en samimi ve yaşanan kültürü en çok yansıtan mekânından, mutfaklarından bakıyor.

Kitapta yer alan birbirinden renkli röportajlarda, İstanbul mutfağını yansıtan anılar, özlenen tatlar, sofralar, restoranlar, misafirlikler, arkadaşlıklar, olaylar dün gibi yeniden canlanıyor. Son çalışması İstanbul Kokulu Mutfaklar için çok heyecanlı olduğunu belirten Meri Çevik Simyonidis, “Asırlar boyu farklı kültürlerin, dillerin, hayatların bir arada, zenginliğine zenginlik katarak yaşandığı bir şehir İstanbul. Ondan ne insanlar, ne hikâyeler, ne renkler, sesler, kokular ve tatlar geçti… Hepsi de hafızalarda derin, unutulmaz izler bıraktı… Şimdiyse birer birer silikleşerek yok olmaya yüz tuttular. Kitabımda 32 kadının hayatından İstanbul’a açılan pencerelerle unutulmaya yüz tutmuş İstanbul mutfağına dair anıları unutulmaz kılmayı hedefledim” diyor.
Meri Çevik Simyonidis’in İstanbul’a dair bu eşsiz lezzet, kültür ve tarih yolculuğunu aktardığı İstanbul Kokulu Mutfaklar, kaybolan anıları hatırlamanın verdiği mutluluk ve kimi zaman da özlemin buruk tadıyla bir solukta okunacak bir eser. Bilgi için – Tel: (0212) 939 7652  buketkonur@solayayinlari.com www.solayayinlari.com www.kitapkoala.com

Related Articles

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close