Haber

LEZZET nerede ise, GAZETEMİZ orada!!

2018 Dünya Üstün Lezzet Ödülleri Etkinliği’nde, Gazetemiz Yayın Yönetmeni M. Vasfi Pakman seremoniye katılıdı.

Türk Gastronomi basınından sadece SABAH Lezzetin Sesi Gazetesinin davet edildiği muhteşem etkinlik, dünya gıda üretici ve sanayicileri ile ünlü chef’leri buluşturdu.
137 Ülkeden gelen, binlerce ürün test edildi. Başarılı üreticiler ‘DİAMONT, CRYSTAL ve ÜSTÜN LEZZET YILDIZLAR’ı ile ödüllendirildiler. Anadolu Efes DİAMONT, Tavuk Dünyası ve Tekinler CRYSTAL ödül kazandılar.
Konuyla ilgili olarak gazetemizi bilgilendiren organizasyon görevlileri, “Gıda sektöründe her geçen gün artan rekabet sonucu tüketiciler güvenecekleri kaliteli ürünler peşinde, aynı amaca yönelik aynı tarz ürünler karşısında onları ikna etmek de aynı seviyede zorlaşıyor. Bu da üretici firmaları ürünlerinin kalitesine yönelik güvenilir bir kanıt, farklılık arayışı içerisine sokuyor.

Tadım sertifikası da tam burada üreticilere yardım etmeyi amaçlıyor. International Taste and Quality Institute – iTQi Brüksel merkezli bağımsız bir kuruluş olarak, üreticilere tüketici yiyecek ve içeceklerinin kalitesini arttırmaya yardımcı olmayı amaçlıyor.
iTQi dünyanın önde gelen tadım kuruluşu olarak, bugüne kadar 130’dan fazla ülkede, 600’ün üzerinde kategoride 10.000’den fazla yiyecek ve içecek ürününün analizini, değerlendirmesini ve sertifikasyonunu tamamlamıştır. Tadım analizleri ve değerlendirmeler, kör tadım bazında, Avrupa’nın ünlü aşçılık ve içecek derneklerinden gelen 200 ünlü şef ve sömeliyesi tarafından yapılmaktadır.
Ürünler, değerlendirme sırasında üreticinin vermiş olduğu talimatlara göre profesyoneller tarafından hazırlanmakta ya da pişirilmekte ve servis edilmektedir.” dediler.
Tadım süresince de ürünün menşei ve markası gizli tutulmakta, kör tadım bazında duyusal analiz ile değerlendirilmektedir. Duyusal analiz ürüne dair ilk izlenim, görünüm, koku doku, tat, ve ağızda yendikten sonra bıraktığı tat gibi ana duyusal kriterlerin baz alınarak, yorumlarını, görüş ve değerlendirmelerinin yapıldığı yöntemdir. Yılda 1 kez içecek ürünleri, 1 kez de yiyecek ürünleri için düzenlenen oturumlarda Ferran Centelles (Michelin yıldızlı, dünyanın en iyi restaurantı olarak tanımlanan “El Bulli” restaurantının sömeliyesi), ile 146 üstad degustatör ile Alan Coxon (BBC TV şefi), Alexandra Circiello (İtalya Ulusal Kanal şefi), Fransa Cumhurbaşkanı, İngiltere Kraliçesi için çalışan prestijli ve deneyimli Avrupalı şeflerin yanı sıra Türkiye’nin ilk ve tek master Şefi Fikret Özdemir, Lezzet Dernekleri Federasyonumuz Yönetiminden Danışman Şef Özlem Mekik ile SABAH Lezzetin Sesi Gazetemiz Gastronomi editörü, eğitmen Şef Özgür Aşçıoğlu gibi ünlü 90 Gurme şefin test ettikleri ürünlere yönelik değerlendirmelerini ve önerilerini sunuyorlar.
iTQi’ın tadım sertifikası ve ödülü tüm dünyada markalar için tat kalitesi ile eşleşmiş durumda. Üzerinde ödül logosunun işaretini taşıyan bu ürünlerin ihracatında; Müşteriler açısından da firmalarının tat kalitesi konusundaki istikrarlarını görmelerine ve güvenmelerine olanak sağlıyor.
Geldikleri ülkelerin iç piyasalarında ise toptancılar ve son tüketiciler açısından öncelikle tercih edilmelerini sağlıyor. Tanınmış yiyecek ve içecek uzmanlarının onayı, rekabette ürünlerin farkını ortaya koyarak üreticilerin iç ve dış pazarda daha çok müşteriye ulaşmalarına yardımcı oluyor.
Ödülün pazarlama iletişiminde ve ambalaj üzerinde kullanımı firmalara çok daha fazla fark edilirlik getiriyor. İnternet sıralaması, sosyal medya ve basındaki bulunurluklarını arttırıyor. Her yıl gerçekleşen bu tadım analizleri için süreç çoğunlukla online olarak ilerliyor. www.itqi.com üzerinden ücretsiz olarak kullanıcı kaydı oluşturulduktan sonra, her kayıtlı kullanıcı kendi kişisel portalına üzerinden ürün kayıt formunu doldurarak ürün kaydı yapabiliyor, fiyat ve ürün gönderimi konusundaki bilgilere de ulaşabiliyor.

Related Articles

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close