Haber

LEZZET’in KALBi BRÜKSEL’de ATTI!

ITQI Dünya Üstün Lezzet Ödülleri Sahiplerini buldu.

Her yıl Belçika’nın başkenti Brüksel’de düzenlenen ve 2000den fazla ürünün tat ve kalitesinin 90 Michelin yıldızlı şef ve meslek örgütleri temsilcileri tarafından test edilip onaylandığı “Üstün Lezzet Ödülleri”nde bu yıl Türkiye’den artan sayıda firma ve ürün katılım gösterdi.
Ülkemizi temsilen Tadımcı Şef Jürisinde yer aldığım ITQI- Superior Taste Awards dünyanın en prestijli tadım etkinliklerinin başında gelmekte. Etkinlikte 10 kişilik gruplara ayrılan şeflere her gün sıralaması damak özellikleri göz önüne alınarak duysal analiz kuralları çerçevesinde 35 farklı ürün tattırılmakta ve tamamen dijital ortamda yapılan oylamalarla tablet üstünden toplanan veriler birleştirilerek ürünlerin lezzet puanları ve kaliteleri belirlenmektedir.
Ülkemizden lezzet ödüllerine başvuran firma ve ürün sayısı her yıl artmakta ve bu da Türkiye’de üretilen kalitesi onaylanmış ürünlerin Avrupa birliğinde talep edilmesinde tercih nedeni olmaktadır. Sadece büyük firmaların ve genel gıda ürünlerinin değil, geleneksel ve hatta yöresel ürünlerin de katıldığı tadım seansları sonunda Tat ve Lezzet Enstitüsü-ITQI tarafından onaylanan ürünlerin üreticilerine ödülleri 11 Haziran Akşamı Brükselde yapılan bir seremoni ile dağıtıldı..

Tadımlar sırasında ve sonrasında farklı ülkelerden gelen şeflerin birbiriyle fikir alışverişi ve işbirliğinde bulunduğu organizasyon, 3 gün boyunca çeşitli projeler için de bir başlangıç olmakta. Farklı ürünleri tadarken bir yandan ürünün reçetelerde farklı kullanımı ve işlenmesi konularında da bir “cheftable” (şefler tartışma platformu) oluştuğuna da tanık olmak mümkün Brüksel’de. Bu aslında hem şefler hem de şeflerden alınan geri dönüşlerin firmalara ve üretime yönelik paha biçilmez bir Feedback sağlamasıyla ve ürün kalite ve lezzetinin artmasıyla sonuçlanmaktadır. Bu yıl genelde Uzakdoğu ve Japonya’dan çok sayıda farklı ürünün de tadıldığı seanslarda her yıl olduğu gibi hep birlikte aile fotoğraflarının çekildiği final görülmeye değer güzellikteydi. ITQI Eğitmen Tadımcı Şef Özgür Aşcıoğlu 1980 doğumlu İzmirli Şef Aşcıoğlu, Ege Üniversitesi iletişim Fakültesi mezunudur. 15 yıl boyunca çeşitli ulusal ve uluslararası kanal ve haber ajanslarında savaş muhabirliği yapan Aşcıoğlu, Okan Üniversitesi Gastronomi Yüksek Lisansı’nı tamamlayarak, İtalya’dan APICIUS – Florence ve İngiltere’den University of West London Profesyonel şef eğitimlerini tamamlayarak Türkiye’de profesyonellere yönelik mutfak okulu projesi Gastronometro’nun kurucu ekibinde Şef Maximilian Thomae ile çalışmıştır. 2016 yılı Nisan ayında kurduğu “Istanbul Culinary Studio” isimli mutfak atölyesinde çeşitli eğitimler, workshop, cheftable ve tadım etkinlikleri düzenleyen Aşcıoğlu, Yurtiçi ve yurtdışında pek çok fuar ve çalıştayda görev almakta, bunların yanı sıra SABAH Lezzetin Sesi Gazetesi ile çeşitli dergi ve gazetelerde de yazıları yayınlanmaktadır.

Related Articles

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close