Köşe Yazıları

Mavi Vatanda Yolculuk

Yıllardır uzun nutuklar atıp üç tarafı denizlerle çevrili yurdumuzda balık tüketiminin yetersizliğinden bahsediyoruz, tüketim oranını bir türlü arttıramıyoruz. 6 kg ile 7,6 kg arasında dolanyoruz. Yıllık kişi başı konserve balık 100 gr, kabuklularda ise kara midye hariç maalesef 1 gramın altında seyrediyoruz. 460 bin km² deniz yetki alanına sahip mavi vatana 178 bin km² göl ve akarsulara; 3 bin 442 km² baraj göllerine sahip ülkemizde; Karadeniz’de 247, Ege’de 300, Akdeniz’de 500 balık türü yaşamaktadır.
Dünya su ürünleri avlama, üretimde yıllık 650 bin ton ile dünya 30’uncusuyuz. Yılda 16,6 milyon ton ile Çin başı çekmektedir. AB ortalamasını 26 kg olduğu göz önüne alınırsa daha çok yol kat etmemiz gerekmektedir.
İşin en acıklı yanı sahillerde yaşayan insanların balık tüketiminde çok düşük oranlarda olması, sırtlarını denize dönüp kebap tüketmeleri…
Ülkemizde 50 bin civarında balıkçı, 20 bin balıkçı teknesi mevcuttur. Bunların yüzde 13’ü, 12 metreden uzun ve büyük tekne statüsündendir. Bu yüzde 13, denizdeki avlanmanın yüzde 90’ını sağlamaktadır. Bu durum küçük tekne balıkçılığını öldürüyor. İskeleden olta ile tutanlar, küçük tekneler 24 saat balık tutsalar stokları etkilemez. Yine de tut, ölç, tart ve denize at. Büyü de gel.
SÜRDÜRÜLEBİLİR BALIKÇILIK
Bugüne kadar balık stoklarımızı belirleyemedik, filo büyüklüğü ile avlanma arasında bilimsel bağ kuramadık. Stoklar bilinmediğinden, balıkçı filomuz büyüme göstermesine rağmen, elde ettiği ürün azaldı. 1985’ten beri aynı miktar balığı avlamak için daha fazla enerji harcıyor daha az gelir elde ediyoruz.
Stokları bilmiyor, kota uygulamıyor, Karadeniz dışında deniz yetki alanları veya balıkçılık bölgeleri ilan etmiyoruz. Diğer ülkelerden oldukça geri kalıyoruz. Hâlbuki Norveç Balıkçılık eski Bakanı Helga Pederson ile 10 yıl önce Brüksel’deki Norveç Büyükelçisi’nin rezidansında tanışıp ülkesinin balık ihracatı ile ilgili rakamları duyunca dudaklarım uçuklamıştı.
Balıkçılık filolarımızın önemli bölümü dipteki canlı hayata zarar veren trolden oluşmaktadır. 1960’larda bu yana ülkemizde 25’ten fazla ticari tür balığın nesli tükendi. Çözüm üretmek elimizde.

Related Articles

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Check Also

Close
Close