Köşe Yazıları

Üretmek Lazım!

Gıda üretimi tüm dünyada her geçen gün daha ciddi bir konu olmaya devam ediyor. Artan nüfus sayısına karşın yeterince üretim olmaması ve bu durumun ülkemiz için de geçerli olması çok daha büyük bir problem olarak karşımızda durmakta. Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü (FAO) , dünyanın beklenen 9 milyarlık nüfusun ihtiyaçlarını karşılamak için 2050 yılına kadar % 70 daha fazla gıda üretmek zorunda kalacağını tahmin ediyor. Bu, 1 milyar ton daha fazla buğday, pirinç ve diğer tahıllar ve 200 milyon ton daha sığır eti ve diğer canlı hayvana karşılık gelir.
Dünyada durum bu iken, ülkemizde de son zamanlarda gıda ve gastronomi yatırımı artmaya başladı. Yeni yeni trendler ortaya çıkmış, simit, kahve ve börek satan dükkânların sayısı artmış, büyük şirketler ve yabancılar bu sektöre yatırımları yapmış ulusal ve uluslararası birçok markalar boy göstermeye başlamıştır. Bu yatırımların büyük bir bölümü hizmet sektörüne yani son tüketiciye yönelik olarak yapılıyor.
Peki ya hammadde?
Hammadde sıkıntısı baş göstermesiyle birlikte pahalılık da doğal bir sonuç olarak ortaya çıkacaktır. Tahıl ve et ürünlerinin diğer ülkelere göre yüksek olmasının nedeni budur.
Özellikle şuan ithal edilen bazı gıdalar ve katma değeri yüksek işlenmiş gıda ürünlerinin üretimi gerçekleştirilmelidir. Üreticilere ve girişimcilere her konuda daha fazla destek verilmelidir.
Fiyatların bu kadar artmasına karşılık doğal bir sonuç olarak iki yöntem öne çıkacaktır. Bunlar “Fabrikalardan Halka” ve “Tarımsal alanlardan sofraya” satış sistemleridir. Fiyatların tüketiciler tarafından uygun hale gelmesi, üreticilerin daha çok kazanması için aracıların ortadan kalkmasıdır. Zincir marketlerin rekabeti koruyup ayakta kalmaları için, tarım veya gıda üretim tesislerine yatırım yapmaları kaçınılmazdır. Yani satmak için üretmek lazım, tüketmek için üretmek lazım, bol bol, kaliteli ve en iyisini üretmek lazım. 1200 yıllarında Mevlana “Ekmeği öğrendim. Sonra barış için ekmeğin bolca üretilmesi gerektiğini. Sonrada ekmeği hakça bölüşmenin, bolca üretmek kadar önemli olduğunu öğrendim.” Sözü günümüzde de geçerliğini korumaktadır.

Related Articles

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Check Also

Close
Close